MIPS – ochrana hlavy

Čo je to Mips?

MIPS je skratka pre Multi-Directional Impact Protection System a predstavuje inovatívnu technológiu, ktorá sa dá použiť na vybavenie prilieb na rôzne účely.

Systém MIPS® bol navrhnutý tak, aby boli prilby bezpečnejšie v situáciách šikmého nárazu pri rekreačných a outdoorových športoch (horolezectvo, horská cyklistika a jazda na motorke), ale aj na pracovisku. Z praktického hľadiska je Mips® pohyblivá vrstva, ktorá je integrovaná na vnútornej strane ochrannej prilby - v blízkosti hlavy. Pohyblivá vrstva nie je pevne pripevnená, ale môže sa pohybovať tam a späť o 10 až 15 milimetrov. V prípade bočného nárazu tento rozsah pohybu umožňuje konštrukcii prilby odkloniť pôsobiace rotačné sily od hlavy a mozgu používateľa pomocou posuvného pohybu.

Bezpečnostné prilby, ktoré sú vybavené systémom Mips® , preto poskytujú používateľovi vyššiu úroveň ochrany ako bežné prilby.

Chcete sa dozvedieť viac?
Potom si pozrite nasledujúce video:
 

pozrite si video: AKO SYSTÉM ZNIŽUJE ROTAČNÉ SILY PÔSOBIACE NA PRILBU

Spoľahlivá ochrana hlavy proti rotačným silám

V akých situáciách sa môžete stretnúť s rotačnými silami?

V oblastiach, kde sú prilby povinné, sa najväčšie nebezpečenstvo zvyčajne nachádza vysoko nad nimi. Konkrétne v podobe padajúcich predmetov. Tieto predmety môžu v zásade zasiahnuť prilbu používateľa tromi rôznymi spôsobmi:

  1. Pri vertikálnom náraze zhora je zasiahnutý stred prilby (axiálny náraz).
  2. Pri vertikálnom náraze zhora je prilba zasiahnutá zboku - a teda mimo stredu prilby.
  3. Predmet zasiahne stred prilby, ale má šikmú trajektóriu - prichádza zboku.

Prvý opísaný prípad je jediný, v ktorom pôsobiaca sila nevedie k rotačnému pohybu. V porovnaní s ostatnými dvoma prípadmi je tento prípad zvyčajne aj výnimkou.

Okrem toho by sme chceli upozorniť na možnosť pádu, ktorý predstavuje riziko aj na nerovnom, blatistom alebo klzkom teréne. Ak má používateľ nešťastnú nehodu a spadne, prilba sa môže rozbiť alebo naraziť na prekážku, ako je obrubník alebo hrebeň. V takom prípade dôjde aj k rotačným pohybom, ktoré sa môžu preniesť na hlavu.

 

Prilby uvex Mips: ako bezpečnostný systém Mips znižuje rotačné sily pôsobiace na prilbu

The video explains how Mips can reduce acting forces
uvex pheos SKR Mips
safety helmets equipped with Mips
safety helmets with Mips from uvex

Porovnanie: bezpečnostné prilby s technológiou Mips® a bez nej

Bežné prilby

Bežné prilby sú navrhnuté a testované na priame a relatívne stredové nárazy, čo jednoznačne zodpovedá norme DIN EN 397. V skutočnosti je však náraz vo väčšine prípadov buď bočný, alebo pôsobí šikmo, čo má za následok rotačný impulz, ktorý sa samozrejme môže preniesť na hlavu. Bežné prilby výborne tlmia náraz, ale do veľkej miery prenášajú rotačnú silu.

Mips - straight impact

Bezpečnostné prilby s Mips®

Systém Mips® dopĺňa absorpciu nárazu bežnej prilby o schopnosť odvádzať rotačné sily od hlavy. Ak dôjde k šikmému nárazu do prilby alebo k vertikálnemu nárazu, ktorý zasiahne prilbu zboku, pohyblivá vrstva s nízkym trením zabezpečí, že hlavný rotačný impulz znáša len vonkajšia škrupina prilby, zatiaľ čo vnútorný obal prijíma rotačný pohyb, ale s výrazne menšou silou, čo následne znižuje náraz na používateľa.
 

 

Mips - angled impact
uvex setzt Mips in Schutzhelmen ein.

Bezpečnostný systém, ktorý imituje mozog

Mozog zvyčajne reaguje citlivejšie na rotačné pohyby ako na lineárne, pretože má podobnú strihovú silu ako voda alebo gél. Keď rotačný pohyb spôsobí, že sa rôzne časti mozgu pohybujú navzájom posunuté, tkanivo sa môže natiahnuť, čo spôsobuje otras mozgu a iné poranenia mozgu.

Rotačný pohyb je častou príčinou otrasu mozgu a vážnejších poranení mozgu pri šikmom náraze do hlavy. Systém Mips pozostáva z vrstvy s nízkym trením, ktorá je upevnená na vnútornej strane prilby. Táto vrstva s nízkym trením je skonštruovaná tak, aby sa v prípade nehody mierne posúvala v prilbe a aby sa sily mohli odviesť preč od hlavy. Mala by preto pomôcť znížiť riziko poranenia mozgu.

Mips technology protects the brain

Mozgovomiechový mok je náš prirodzený ochranný systém, ktorý umožňuje mozgu pohybovať sa spôsobom, ktorý je kompenzovaný lebkou.

Zhrnutie

Keď seba a svoj tím vybavíte inovatívnymi prilbami Mips®, zaistíte značnú úroveň dodatočnej bezpečnosti tým, že výrazne znížite riziko poranenia hlavy a mozgu.

Mips: uvex pheos safety helmets

uvex bezpečnostné prilby s Mips bezpečnostným systémom

Bezpečnostné prilby uvex sme vybavili bezpečnostným systémom Mips, ktorý využíva technológiu presmerovania nebezpečných rotačných pohybov, ktoré by sa v prípade nehody mohli preniesť na hlavu.

Okrem iného ponúkame našu dobre známu pracovnú bezpečnostnú prilbu uvex pheos S-KR vo verzii s Mips, certifikovanú podľa EN397 a dostupnú vo zvýraznenej oranžovej farbe hi-vis. Okrem štandardných vlastností má verzia prilby s Mips zväčšenú kontaktnú plochu.

Bezpečnostný systém Mips bol zabudovaný aj do úplne novej priemyselnej lezeckej prilby. Uvex pronamic alpine Mips je plne certifikovaná v súlade s normami EN397 a EN12492, má všestranne nastaviteľný hlavový krúžok, veľké vetracie otvory a ďalšie príslušenstvo. Prilba bola špeciálne navrhnutá na prevenciu úrazov v priemysle, stavebníctve, pri práci vo výškach a v iných manuálnych profesiách.

Kúpte si Mips helmy online